logo

Menu

Światowa prapremiera opery o Łodzi

2 lutego 2019 roku na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi odbędzie się światowa prapremiera opery "Człowiek z Manufaktury". Dzieło, które powstało w wyniku międzynarodowego konkursu kompozytorskiego ogłoszonego przez TWŁ oraz Manufakturę. Grand Prix i Nagrodę Publiczności Operowej otrzymał Rafał Janiak – kompozytor Opery, do której libretto napisała znana dramatopisarka Małgorzata Sikorska-Miszczuk.
„Człowiek z Manufaktury”to opowieść o wielokulturowej łódzkiej metropolii. Pierwszy akt przedstawia epizody z życia XIX-wiecznego „króla bawełny” Izraela Poznańskiego oraz sięga do tzw. buntu łódzkiego. Akcja II aktu toczy się około 100 lat później. Przedstawia działania powojennego dyrektora Zakładów Przemysłu Bawełnianego "Poltex" oraz proces związany z likwidacją fabryki, która znana jest obecnie jako łódzka Manufaktura.
Tło historyczno-polityczno-ekonomiczne jest jednak pretekstem do opowieści o losach mieszkańców Łodzi i metafizycznych doznaniach człowieka w obliczu śmierci oraz ponadczasowej walce dobra ze złem.

Terminy:

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl