XXIII sesja Sejmiku

środa, 25 maja 2016
Kilkanaście uchwał przyjęli radni wojewódzcy podczas XXIII sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego. Wysłuchano też kilku interesujących sprawozdań. Najważniejszym jednak punktem w porządku obrad było przyjęcie stanowiska w sprawie stosowania się do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, zarówno tych opublikowanych, jak i nieopublikowanych.
 

Zanim radni przeszli do głosowania nad poszczególnymi uchwałami, mieli okazję wysłuchać kilku informacji. Pierwszą z nich zaprezentowała Ewa Fijałkowska – wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi, a dotyczyła ona rynku pracy w naszym regionie w 2015 r. Zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego WŁ zapoznał natomiast radnych z informacją o ubiegłorocznej pomocy finansowej udzielonej z budżetu województwa Spółkom Wodnym. Sejmik wysłuchał również sprawozdania dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Łodzi Mirosława Szychowskiego z wykonania planu zimowego utrzymania dróg w naszym regionie. Ostatnia z informacji dotyczyła stanu realizacji programu współpracy samorządu województwa łódzkiego z organizacjami pozarządowymi, którą zaprezentowała Patrycja Wojtaszczyk – kierownik referatu w Urzędzie Marszałkowskim, zajmującym się tą problematyką.
 
Jedną z najważniejszych uchwał, jaką przyjął Sejmik było tymczasem rozstrzygnięcie konkursu i udzielenie dotacji z budżetu Województwa Łódzkiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków województwa łódzkiego. To kolejny zastrzyk finansowy z budżetu województwa na ratowanie zabytków w naszym regionie.
 
Najważniejszym punktem w porządku obrad było jednak przyjęcie przez Sejmik stanowiska w sprawie stosowania się do wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Analogiczne stanowisko przyjęło już kilka polskich samorządów, w tym jako pierwsza – Rada Miejska w Łodzi. Wnioskodawcą stanowiska był klub Polskiego Stronnictwa Ludowego, a jego treść została skonsultowana z koalicjantem – klubem Platformy Obywatelskiej. Do przyjęcia tego stanowiska zachęcał radnych Marek Mazur – przewodniczący Sejmiku. W dokumencie zapisano, że Sejmik Województwa Łódzkiego „przy podejmowaniu uchwał stosować się będzie do wszystkich orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, również tych, które nie będą opublikowane w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”. Radni podkreślają także, że „Sejmik Województwa Łódzkiego stoi na stanowisku poszanowania Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., zgodnie z którą (art. 190 ust. 1) orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne”. Na koniec radni zwracają się do Zarządu Województwa Łódzkiego, „aby w działalności Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego oraz wszystkich jednostek organizacyjnych, których organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Łódzkiego, przy wydawaniu decyzji administracyjnych uwzględnione były wszystkie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, również te, które nie zostaną opublikowane w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”. Przyjęciu stanowiska w takim brzmieniu sprzeciwiali się radni klubu Prawo i Sprawiedliwość, którzy po dyskusji zdecydowali się nie brać udziału w głosowaniu. Stanowisko zostało jednak przyjęte głosami koalicji PSL i PO.
Rafał Jaśkowski