SME Organics w Finlandii

czwartek, 22 czerwca 2017
Odbyła się piąta wizyta studyjna w ramach projektu SME ORGANICS. Jej celem było poznanie dobrych praktyk z sektora żywności ekologicznej, wymiana doświadczeń oraz zaprezentowanie postępu prac nad Ekologicznym Planem Działań regionów Ostrobotnia (Finlandia) oraz Akwitania (Francja). W wizycie wziął udział Bronisław Węglewski, prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, oraz przedstawiciele Województwa Łódzkiego.
 
Pierwszego dnia na Uniwersytecie w Seinäjoki zaprezentowano, w jaki sposób wygląda i funkcjonuje rynek żywności ekologicznej w Ostrobotni Południowej. Jest tam stosunkowo dużo podmiotów zaliczanych do sektora MŚP, sytuacja ekonomiczna regionu sprzyja zakładaniu własnych firm. Region posiada dosyć długą historię produkcji ekologicznej, sięgającą roku 1981. Do produktów najczęściej hodowanych należą: marchew, kapusta, cebula, natomiast brakuje owoców, które są importowane, towar, który najczęściej się eksportuje, to płatki zbożowe. Na uwagę zasługuje fakt dosyć dużego udziału żywności ekologicznej w budżecie restauracji oraz firm cateringowych w Finlandii – na chwilę obecną jest to 6%, fińskie Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa dąży do tego, aby w 2020 roku było to 20% w ramach rządowego programu More Organic!, którego celami są:
·         zwiększenie produkcji ekologicznej
·         zróżnicowanie zakresu dostępnych produktów ekologicznych
·         zwiększenie dostępu do żywności ekologicznej, zarówno w handlu detalicznym, jak i gastronomii placówek państwowych 
 
W celu zwiększenia tego wskaźnika powstała Ekocentria – jednostka wspierająca zrównoważony łańcuch żywnościowy w gastronomii. Pozostałe znaczące jednostki z sektora żywności ekologicznej to:
·         Regionalna Rada Południowej Ostrobotni – Federacja składająca się z 18 gmin, której celem jest wspieranie zrównoważonego rozwoju regionu oraz realizacja celów zapisanych w Regionalnej Strategii.
·         Fińskie Stowarzyszenie Ekologiczne – grupa interesariuszy reprezentująca ekologicznych farmerów. Celem stowarzyszenia jest wsparcie fińskiego ekologicznego rolnictwa, biznesu oraz aktywności konsumentów w celu lepszego wykorzystania żywności ekologicznej w społeczeństwie i na obszarach wiejskich. Krajowe stowarzyszenie posiada 12 regionalnych filii, m.in. w Ostrobotni Południowej.
·         Organic Food Finland – Firma prywatna, która promuje internacjonalizację fińskiego, sektora ekologicznego, wspomaga marketingiem i komunikacją, wspiera rozwój całego sektora ekologicznego w Finlandii. Firma ma szeroką sieć kontaktów na rynku lokalnym i zagranicznym.
·         JYMY – Organic Ice Cream – producent lodów ekologicznych, wytwarzanych z lokalnych produktów, najwyższej jakości. Firma zdobyła nagrodę na targach Nordic Organic Food w Szwecji w kategorii: “Best New Organic Food Product & New Organic Brand in Scandinavia 2015”.
 
Ciekawą inicjatywą jest również fińska sieć REKO, która wykorzystuje Facebook. Zrzesza ona małych producentów oraz konsumentów, którzy poprzez tę sieć społęcznościową dokonują wymiany handlowej. Korzystanie z sieci jest całkowicie darmowe, a administratorzy pracują na zasadach wolontariatu. Dzięki temu konsumenci mogą zakupić towary bezpośrednio od lokalnych producentów, omijając pośredników. Na Facebooku zostaje zamieszczone ogłoszenie o terminie i miejscu dostaw od producentów, gdzie następuje wymiana handlowa.
 
Podczas wizyty uczestnicy odwiedzili także centrum żywieniowe szpitalu w Ostrobotni Południowej, ekologiczną hodowlę bydła Riverhill’s Highland oraz młyn wytwarzający m.in. ekologiczną, orkiszową mąkę.
 
Ostatniego dnia miały miejsce warsztaty dotyczące 4 obszarów tematycznych:
·         produkcja i przetwórstwo
·         komercjalizacja i marketing
·         szkolenie i doradztwo
·         zarządzanie łańcuchem wartości
 
Na przełomie czerwca i lipca planowane jest spotkanie grupy interesariuszy projektu w celu dalszego opracowania Ekologicznego Regionalnego Planu Działania.
(ab)