Sejmik w sprawie suszy

czwartek, 27 sierpnia 2015
Sejmik Województwa Łódzkiego przyjął stanowisko w sprawie pomocy rolnikom dotkniętych klęską suszy w regionie.
 
Działania podjęła rządząca w regionie koalicja PO-PSL. Marszałek województwa Witold Stępień wyjaśnił, że jest to apel do lokalnych samorządów o włączenie się do programu budowy systemu retencji wody, dofinansowania spółek wodnych oraz przygotowanie wniosków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. – Chcemy w ten sposób zniwelować skutki suszy i przeciwdziałać jej w przyszłości – powiedział.
 
Przewodniczący Sejmiku Marek Mazur opisał panującą sytuację jako coraz gorszą. – Susza ogarnęła całe województwa. Problem dotyczy nie tylko zbiorów, ale również zasiewów – alarmował.
 
Koalicjanci wystąpili z propozycją przyjęcia stanowiska, które zostało przyjęta przez Sejmik bez głosu sprzeciwu. Oto jego treść:
„W związku z sytuacją wynikającą z bezśnieżnej zimy oraz długotrwałego niedostatku lub całkowitego braku opadów atmosferycznych, województwo łódzkie zmaga się z suszą, która wystąpiła na obszarze całego województwa (ze szczególnym natężeniem na terenie 18 powiatów).
Samorząd Województwa Łódzkiego podejmuje działania zmierzające ograniczeniu i łagodzeniu skutków suszy oraz działania zapobiegające temu problemowi w przyszłości. Działania te polegają na wieloletnim i znacznym wsparciu finansowym Spółek Wodnych związane z utrzymaniem melioracji wodnej szczegółowej.
Ponadto samorząd województwa podejmuje działania poprzez podległe mu jednostki tj. Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego (ŁODR) i Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń (WZMiUW). ŁODR oddelegował prawie osiemdziesięciu swoich specjalistów do pracy w komisjach szacujących szkody spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi a także zbiera i opracowuje na bieżąco dane ekonomiczne niezbędne do wyliczania wysokości szkód. WZMiUW m.in. utrzymuje urządzenia melioracji wodnych podstawowych, a w szczególności rolnicze zbiorniki wodne, budowle i urządzenia piętrzące w celu zatrzymania jak największej ilości wody. Ponadto prowadzi retencję korytową na obiektach hydrologicznych oraz na bieżąco monitoruje sytuację związaną z poziomami wód.
Biorąc pod uwagę działania rządu RP oraz powyższe działania samorządu województwa, mające na celu przeciwdziałanie skutkom klęski suszy, w oparciu o opinie środowisk rolniczych, Samorząd Województwa Łódzkiego podejmie dalsze działania doraźne oraz działania prewencyjne mające na celu wprowadzenie długofalowych rozwiązań zapobiegających skutkom suszy:
-     udzielenie w szerokim pojęciu pomocy w uzyskaniu wsparcia  finansowego dla samorządów, które umorzyły rolnikom należności z tytułu podatku gruntowego,
-     dalsza budowa zbiorników małej retencji,
-     opracowanie programów odtwarzania terenów mokradłowych i terenów, które mogą być zalewowe w okresie wczesnowiosennym oraz ich sukcesywne wdrażanie przy udziale samorządów lokalnych,
-     zwiększenie dofinansowania Spółek Wodnych realizujących modernizację i remont systemów odwodnieniowych, umożliwiających zatrzymanie odpływu wód drenażowych,
-     utrzymanie wszystkich obiektów piętrzących w celu wykonania retencji korytowej ze szczególnym uwzględnieniem okresu wczesnowiosennego,
-     podjęcie działań zmierzających do pozyskania znacznego wsparcia finansowego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, na realizację powyższych, możliwych do sfinansowania działań.
 
Ponadto Samorząd Województwa Łódzkiego wspiera działania Rządu RP, w zakresie prac nad „Planem przeciwdziałania skutkom suszy w regionach wodnych”, zawierających kompleksowe rozwiązania w zakresie gospodarowania zasobami wodnymi wraz z podaniem ich źródła finansowania, licząc na szybkie ich zakończenie.
 
Z uwagi na wciąż pogarszającą się sytuację w rolnictwie związanej z  trwającą suszą w ocenie Sejmiku Województwa Łódzkiego konieczne jest powtórne rozpatrzenie przez Rząd RP wprowadzenia stanu klęski żywiołowej.”
(al)