facebook
DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

Sejmik uczcił Konstytucję RP

05.04.2017
Uroczystą sesją radni Sejmiku Województwa Łódzkiego uczcili Jubileusz 20-lecia Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Uroczystość odbyła się w Centrum idei „Ku Demokracji” w Piotrkowie Trybunalskim a honorowymi gośćmi byli m.in.: dr Józef Zych – Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego z 1997 r., prof. Andrzej Rzepliński – były Prezes Trybunału Konstytucyjnego i Stanisław Trociuk – zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.
 
Już podczas poprzedzającej sesję konferencji prasowej przewodniczący Sejmiku Marek Mazur i marszałek województwa Witold Stępień wyjaśniali ideę, jaka przyświecała organizacji tej uroczystości. Wydarzenie to zaplanowane było jako uzupełnienie oficjalnych obchodów Jubileuszu 20.lecia Konstytucji RP, lecz z braku uroczystości centralnych, sesja Sejmiku Województwa Łódzkiego stała się najważniejszym tego typu „eventem” w Polsce. Na miejsce tego wydarzenia celowo wybrano Piotrków Trybunalski – kolebkę polskiego parlamentaryzmu, gdzie dzięki funduszom Unii Europejskiej, w dawnym średniowiecznym klasztorze Panien Dominikanek powstało imponujące Centrum idei „Ku Demokracji”.
Na sesję, oprócz prelegentów przybyli Posłowie na Sejm RP: Władysław Kosiniak-Kamysz, Elżbieta Radziszewska, Dorota Rutkowska, Paweł Bejda i Cezary Grabarczyk. Nie zabrakło samorządowców oraz przedstawicieli świata nauki i kultury. Jeszcze przed rozpoczęciem sesji, część gości udała się pod pobliski klasztor Ojców Bernardynów, gdzie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Konstytucję 3 Maja. Uroczysta sesja rozpoczęła się natomiast wprowadzeniem na scenę Sztandaru Województwa Łódzkiego i odśpiewaniem Hymnu Rzeczpospolitej Polskiej. Na wstępie przewodniczący Marek Mazur zapytał radnych o możliwość przyjęcia porządku obrad sesji poprzez aklamację. Nie zgodził się na to jednak klub radnych PiS, a jego przewodniczący Piotr Adamczyk zaproponował zdjęcie z porządku przemówienia prof. Rzeplińskiego. Wniosek ten jednak przepadł w głosowaniu.
Po tych kwestiach proceduralnych rozpoczęto uroczystość. Przewodniczący Sejmiku odczytał preambułę Konstytucji RP, a w swoim przemówieniu odniósł się głównie do zasady pomocniczości, która ma swoje umocowanie w polskiej Ustawie Zasadniczej i leży u podstaw polskiej samorządności. Marszałek Witold Stępień mówił z kolei o ramach prawnych konstytucji, które pozwoliły na odniesienie sukcesu przez Polskę, zarówno w gospodarce jak i polityce zagranicznej. Po tych przemówieniach wprowadzających, o zabranie głosu poproszono dr Józefa Zycha – wybitnego parlamentarzystę i przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego, które 2 kwietnia 1997 r. uchwaliło Konstytucję RP. Marszałek Zych niezwykle barwnie opowiadał o pracach nad konstytucją i o jej uroczystym uchwaleniu. Przypominał też, że celem nadrzędnym ówczesnych polityków było porozumienie. Kolejnym mówcą był profesor Rzepliński, który uznał, że uchwalenie obowiązującej konstytucji było prawdziwym cudem. Były Prezes Trybunału Konstytucyjnego odnosił się także do kwestii ustrojowych, podkreślając że podstawą praworządności oraz demokracji w Polsce jest trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ich role są równorzędne i nikt, zdaniem prof. Rzeplińskiego, nie powinien próbować stosować gradacji tych władz ani wynosić jednej nad inne. Ostatnim z prelegentów był Stanisław Trociuk – zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który skupił się w swoim wystąpieniu na prawach jednostki, zapisanych i zagwarantowanych w polskiej konstytucji. Wszyscy prelegenci otrzymali owacje na stojącą oraz bukiety kwiatów. Na koniec głos zabrali jeszcze przedstawiciele klubów parlamentarnych: Władysław Kosiniak-Kamysz w imieniu Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Elżbieta Radziszewska w imieniu Platformy Obywatelskiej. Uroczystość zwieńczył znakomity koncert Kameralnego Męskiego Zespołu Wokalnego „The Singing Heads”, który zaprezentował m.in. specjalnie skomponowany na tę okazję utwór pt. „Preambuła”.
Rafał Jaśkowski 

Polecane

Nowa droga efektem samorządowej współpracy i partnerstwa

22-10-2017

Rodzinnym rajdem rowerowym uczcili wczoraj mieszkańcy Bechcic oficjalne otwarcie wyremontowanej...

Czytaj więcej

Ingres Biskupa Atanazego

21-10-2017

Ingres Atanazego, biskupa łódzkiego i poznańskiego odbył się dzisiaj w...

Czytaj więcej

Dwie rocznice wojewódzkiego szpitala im. Władysława Biegańskiego w…

20-10-2017

W Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi odbyły się dzisiaj...

Czytaj więcej

Starania o Expo na ostatniej prostej

20-10-2017

Województwo Łódzkie pomaga zabiegać o Expo International 2022 dla Łodzi...

Czytaj więcej

Nowo wybrany biskup u marszałka

19-10-2017

Archimandryta Atanazy – nowo wybrany przez Święty Sobór Biskupów biskup...

Czytaj więcej

Księstwo Łowickie na Widzewie

19-10-2017

Po raz pierwszy przy okazji meczu piłkarskiego region w taki...

Czytaj więcej

Europejski Tydzień Regionów i Miast za nami

19-10-2017

Zakończył się Europejski Tydzień Regionów i Miast. W Brukseli i...

Czytaj więcej

Złota Nitka 2017!

19-10-2017

Za nami 24. Gala „Złotej Nitki” najważniejszego krajowego konkursu dedykowanego...

Czytaj więcej

Rewitalizacja Rawy Mazowieckiej i Czerniewic

19-10-2017

Wczoraj w Miejskim Domu Kultury w Rawie uroczyście podpisano umowę...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl