facebook
DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

Sejmik uczcił Konstytucję RP

05.04.2017
Uroczystą sesją radni Sejmiku Województwa Łódzkiego uczcili Jubileusz 20-lecia Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Uroczystość odbyła się w Centrum idei „Ku Demokracji” w Piotrkowie Trybunalskim a honorowymi gośćmi byli m.in.: dr Józef Zych – Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego z 1997 r., prof. Andrzej Rzepliński – były Prezes Trybunału Konstytucyjnego i Stanisław Trociuk – zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.
 
Już podczas poprzedzającej sesję konferencji prasowej przewodniczący Sejmiku Marek Mazur i marszałek województwa Witold Stępień wyjaśniali ideę, jaka przyświecała organizacji tej uroczystości. Wydarzenie to zaplanowane było jako uzupełnienie oficjalnych obchodów Jubileuszu 20.lecia Konstytucji RP, lecz z braku uroczystości centralnych, sesja Sejmiku Województwa Łódzkiego stała się najważniejszym tego typu „eventem” w Polsce. Na miejsce tego wydarzenia celowo wybrano Piotrków Trybunalski – kolebkę polskiego parlamentaryzmu, gdzie dzięki funduszom Unii Europejskiej, w dawnym średniowiecznym klasztorze Panien Dominikanek powstało imponujące Centrum idei „Ku Demokracji”.
Na sesję, oprócz prelegentów przybyli Posłowie na Sejm RP: Władysław Kosiniak-Kamysz, Elżbieta Radziszewska, Dorota Rutkowska, Paweł Bejda i Cezary Grabarczyk. Nie zabrakło samorządowców oraz przedstawicieli świata nauki i kultury. Jeszcze przed rozpoczęciem sesji, część gości udała się pod pobliski klasztor Ojców Bernardynów, gdzie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Konstytucję 3 Maja. Uroczysta sesja rozpoczęła się natomiast wprowadzeniem na scenę Sztandaru Województwa Łódzkiego i odśpiewaniem Hymnu Rzeczpospolitej Polskiej. Na wstępie przewodniczący Marek Mazur zapytał radnych o możliwość przyjęcia porządku obrad sesji poprzez aklamację. Nie zgodził się na to jednak klub radnych PiS, a jego przewodniczący Piotr Adamczyk zaproponował zdjęcie z porządku przemówienia prof. Rzeplińskiego. Wniosek ten jednak przepadł w głosowaniu.
Po tych kwestiach proceduralnych rozpoczęto uroczystość. Przewodniczący Sejmiku odczytał preambułę Konstytucji RP, a w swoim przemówieniu odniósł się głównie do zasady pomocniczości, która ma swoje umocowanie w polskiej Ustawie Zasadniczej i leży u podstaw polskiej samorządności. Marszałek Witold Stępień mówił z kolei o ramach prawnych konstytucji, które pozwoliły na odniesienie sukcesu przez Polskę, zarówno w gospodarce jak i polityce zagranicznej. Po tych przemówieniach wprowadzających, o zabranie głosu poproszono dr Józefa Zycha – wybitnego parlamentarzystę i przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego, które 2 kwietnia 1997 r. uchwaliło Konstytucję RP. Marszałek Zych niezwykle barwnie opowiadał o pracach nad konstytucją i o jej uroczystym uchwaleniu. Przypominał też, że celem nadrzędnym ówczesnych polityków było porozumienie. Kolejnym mówcą był profesor Rzepliński, który uznał, że uchwalenie obowiązującej konstytucji było prawdziwym cudem. Były Prezes Trybunału Konstytucyjnego odnosił się także do kwestii ustrojowych, podkreślając że podstawą praworządności oraz demokracji w Polsce jest trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ich role są równorzędne i nikt, zdaniem prof. Rzeplińskiego, nie powinien próbować stosować gradacji tych władz ani wynosić jednej nad inne. Ostatnim z prelegentów był Stanisław Trociuk – zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który skupił się w swoim wystąpieniu na prawach jednostki, zapisanych i zagwarantowanych w polskiej konstytucji. Wszyscy prelegenci otrzymali owacje na stojącą oraz bukiety kwiatów. Na koniec głos zabrali jeszcze przedstawiciele klubów parlamentarnych: Władysław Kosiniak-Kamysz w imieniu Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Elżbieta Radziszewska w imieniu Platformy Obywatelskiej. Uroczystość zwieńczył znakomity koncert Kameralnego Męskiego Zespołu Wokalnego „The Singing Heads”, który zaprezentował m.in. specjalnie skomponowany na tę okazję utwór pt. „Preambuła”.
Rafał Jaśkowski 

Polecane

Obchody Święta Wojska Polskiego

15-08-2017

Członkini zarządu województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska oraz poczet sztandarowy Urzędu...

Czytaj więcej

14 sierpnia - urząd nie pracuje

11-08-2017

W związku z remontem infrastruktury energetycznej w dniu 14 sierpnia...

Czytaj więcej

Pierwsza umowa na rewitalizację obszarową Łodzi

09-08-2017

W środę prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i Joanna Skrzydlewska, członek...

Czytaj więcej

Uchwała antysmogowa – konsultacje

04-08-2017

Wszyscy mamy dość życia w smogu, dlatego zachęcamy do konsultacji...

Czytaj więcej

Łódzkie wspiera ZHP

03-08-2017

Samorząd województwa łódzkiego poparł starania Związku Harcerstwa Polskiego w ubieganiu...

Czytaj więcej

Coraz bliżej uchwały antysmogowej

03-08-2017

Rozpoczęły się konsultacje w sprawie tzw. uchwały antysmogowej.  Dokument ma...

Czytaj więcej

Korea Południowa zaprasza przedsiębiorców

03-08-2017

Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień serdecznie zaprasza do wzięcia udziału...

Czytaj więcej

Hołd oddany Powstańcom

01-08-2017

Łódź i inne miasta regionu uczciły rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego...

Czytaj więcej

594. urodziny Łodzi

01-08-2017

Ponad 250 tys. łodzian i mieszkańców województwa bawiło się w...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl