facebook
DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

Sejmik uczcił Konstytucję RP

05.04.2017
Uroczystą sesją radni Sejmiku Województwa Łódzkiego uczcili Jubileusz 20-lecia Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Uroczystość odbyła się w Centrum idei „Ku Demokracji” w Piotrkowie Trybunalskim a honorowymi gośćmi byli m.in.: dr Józef Zych – Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego z 1997 r., prof. Andrzej Rzepliński – były Prezes Trybunału Konstytucyjnego i Stanisław Trociuk – zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.
 
Już podczas poprzedzającej sesję konferencji prasowej przewodniczący Sejmiku Marek Mazur i marszałek województwa Witold Stępień wyjaśniali ideę, jaka przyświecała organizacji tej uroczystości. Wydarzenie to zaplanowane było jako uzupełnienie oficjalnych obchodów Jubileuszu 20.lecia Konstytucji RP, lecz z braku uroczystości centralnych, sesja Sejmiku Województwa Łódzkiego stała się najważniejszym tego typu „eventem” w Polsce. Na miejsce tego wydarzenia celowo wybrano Piotrków Trybunalski – kolebkę polskiego parlamentaryzmu, gdzie dzięki funduszom Unii Europejskiej, w dawnym średniowiecznym klasztorze Panien Dominikanek powstało imponujące Centrum idei „Ku Demokracji”.
Na sesję, oprócz prelegentów przybyli Posłowie na Sejm RP: Władysław Kosiniak-Kamysz, Elżbieta Radziszewska, Dorota Rutkowska, Paweł Bejda i Cezary Grabarczyk. Nie zabrakło samorządowców oraz przedstawicieli świata nauki i kultury. Jeszcze przed rozpoczęciem sesji, część gości udała się pod pobliski klasztor Ojców Bernardynów, gdzie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Konstytucję 3 Maja. Uroczysta sesja rozpoczęła się natomiast wprowadzeniem na scenę Sztandaru Województwa Łódzkiego i odśpiewaniem Hymnu Rzeczpospolitej Polskiej. Na wstępie przewodniczący Marek Mazur zapytał radnych o możliwość przyjęcia porządku obrad sesji poprzez aklamację. Nie zgodził się na to jednak klub radnych PiS, a jego przewodniczący Piotr Adamczyk zaproponował zdjęcie z porządku przemówienia prof. Rzeplińskiego. Wniosek ten jednak przepadł w głosowaniu.
Po tych kwestiach proceduralnych rozpoczęto uroczystość. Przewodniczący Sejmiku odczytał preambułę Konstytucji RP, a w swoim przemówieniu odniósł się głównie do zasady pomocniczości, która ma swoje umocowanie w polskiej Ustawie Zasadniczej i leży u podstaw polskiej samorządności. Marszałek Witold Stępień mówił z kolei o ramach prawnych konstytucji, które pozwoliły na odniesienie sukcesu przez Polskę, zarówno w gospodarce jak i polityce zagranicznej. Po tych przemówieniach wprowadzających, o zabranie głosu poproszono dr Józefa Zycha – wybitnego parlamentarzystę i przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego, które 2 kwietnia 1997 r. uchwaliło Konstytucję RP. Marszałek Zych niezwykle barwnie opowiadał o pracach nad konstytucją i o jej uroczystym uchwaleniu. Przypominał też, że celem nadrzędnym ówczesnych polityków było porozumienie. Kolejnym mówcą był profesor Rzepliński, który uznał, że uchwalenie obowiązującej konstytucji było prawdziwym cudem. Były Prezes Trybunału Konstytucyjnego odnosił się także do kwestii ustrojowych, podkreślając że podstawą praworządności oraz demokracji w Polsce jest trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ich role są równorzędne i nikt, zdaniem prof. Rzeplińskiego, nie powinien próbować stosować gradacji tych władz ani wynosić jednej nad inne. Ostatnim z prelegentów był Stanisław Trociuk – zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który skupił się w swoim wystąpieniu na prawach jednostki, zapisanych i zagwarantowanych w polskiej konstytucji. Wszyscy prelegenci otrzymali owacje na stojącą oraz bukiety kwiatów. Na koniec głos zabrali jeszcze przedstawiciele klubów parlamentarnych: Władysław Kosiniak-Kamysz w imieniu Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Elżbieta Radziszewska w imieniu Platformy Obywatelskiej. Uroczystość zwieńczył znakomity koncert Kameralnego Męskiego Zespołu Wokalnego „The Singing Heads”, który zaprezentował m.in. specjalnie skomponowany na tę okazję utwór pt. „Preambuła”.
Rafał Jaśkowski 

Polecane

Zapraszamy do Luksemburga i Brukseli

28-04-2017

Przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw działających w branży...

Czytaj więcej

Przedsiębiorczych Kobiet w województwie nie brakuje!

28-04-2017

W Pałacu Poznańskiego w Łodzi podczas uroczystej gala podsumowano trzecią...

Czytaj więcej

Unijna kasa na dom seniora w Andrespolu

27-04-2017

Wicemarszałek Dariusz Klimczak oraz członek zarządu województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska...

Czytaj więcej

Po kwiaty, na spotkanie z folklorem

27-04-2017

W najbliższy weekend,30 kwietnia (w godz. 8-16), w piotrkowskim oddziale Łódzkiego...

Czytaj więcej

Przystanek 60+

27-04-2017

We wtorek i środę Łódzki Dom Kultury w Łodzi był...

Czytaj więcej

Dobre praktyki z Lombardii

27-04-2017

W Lombardii przedstawiciele z województwa łódzkiego poznali przykłady jak można...

Czytaj więcej

Łódzkie na długi majowy weekend

26-04-2017

Sezon turystyczny w Łódzkiem został oficjalnie otwarty. Marszałek województwa Witold...

Czytaj więcej

Targi na początek sezonu

25-04-2017

25. targi rolne AGROTECHNIKA 2017 rozpoczęły w weekend sezon wystawienniczo-targowy...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl