Początek roku szkolnego w Pątnowie

czwartek, 1 września 2016
Dzisiejsze rozpoczęcie roku szkolnego - z udziałem marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia - w Zespole Szkół Samorządowych im. Władysława Reymonta w Pątnowie było dobrą okazją do zapoznania się z planami wdrożenia projektu unijnego pn. „Nowoczesna edukacja w Gminie Pątnów”, na którego realizację gmina pozyskała ponad 1 milion 380 tys. zł w ramach poddziałania XI.1.2 Kształcenie ogólne Regionalnego Programu Operacyjnego WŁ.  Nie obyło się również bez sympatycznych akcentów, związanych z osiągnięciami uczniów tego popularnego w gminie zespołu szkolno-przedszkolnego.
Obecny podczas uroczystego „pierwszego dzwonka” marszałek Stępień wręczył dyrektorowi zespołu pakiet sportowych piłek, doceniając dotychczasową pracę uczniów i nauczycieli placówki. Specjalne gratulacje i prezenty otrzymały także trzy uczennice szkoły podstawowej i gimnazjum, szczególnie wyróżniające się wynikami szkolnymi w nauce i sporcie.
- Cieszę się, że mogę tu dzisiaj być z Wami. Jesteście w świetnym miejscu. Widać tu gospodarczą rękę samorządu, widać zmiany, widać rozwój. To, co przywiodło mnie do Pątnowa, to informacja o realizacji projektu - inwestycji właśnie w Was, w Waszą wiedzę i umiejętności, w to, abyście kiedyś w życiu, szukając dla siebie szansy znaleźli ją w województwie łódzkim, w Polsce, w świecie, ale przede wszystkim tu w Pątnowie – powiedział, zwracając się do uczniów marszałek Witold Stępień.
W ramach projektu blisko 500 dzieci z 3 szkół podstawowych i 3 gimnazjów (w Pątnowie, Dzietrznikach i Załęczu Małym) będzie uczestniczyć w zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych z matematyki i języka angielskiego oraz zajęciach pozalekcyjnych dla zdolnych uczniów z matematyki, przyrody czy języka angielskiego. Ponadto zorganizowane zostaną zajęcia pozaszkolne związane z rozwijaniem wspomnianych kompetencji. Zaplanowano m.in. tygodniowe obozy językowe z native speakerem i zajęcia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz Planetarium w Łodzi. Wyposażone zostaną 3 międzyszkolne pracownie komputerowe i pracownia przyrodnicza. Zakupionych zostanie 28 laptopów dla każdego Zespołu Szkół wraz z szafami do ich ładowania, tablice interaktywne, drukarki 3D, urządzenia wielofunkcyjne, serwery, routery i inne urządzenia. Poza tym 46 nauczycielkom i 3 nauczycielom zostanie udzielone wsparcie w pozyskiwaniu kompetencji cyfrowych, dotyczących pedagogiki specjalnej, jak również umiejętności związanych z nauczaniem przedmiotów przyrodniczych metodą eksperymentu. Na projekcie skorzystają także uczniowie z niepełnosprawnością, którzy uczęszczają do placówki. Realizacja projektu potrwa do 31 sierpnia 2018 r. GS