Na Konwencie Marszałków o przyszłym budżecie unijnym

czwartek, 14 września 2017
Druga część obrad Konwentu Marszałków Województw RP dotyczyła przyszłości funduszy unijnych w Polsce oraz zmianom nad którymi pracuje Komisja Europejska w tym temacie.
 
Plany co do Polityki Spójności po 2020 roku przedstawił Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. Marszałkowie dowiedzieli się, że dotychczas obowiązujące procedury mają być uproszczone (w tym uelastycznienie programowania). Prace w Brukseli dotyczą również silniejszej racjonalizacji i koncentracji wydatków; uelastycznienia wydatkowania (łatwość przesuwania środków); silniejszego powiązania z reformami strukturalnymi i nowymi wyzwaniami UE; oraz zmian poziomów współfinansowania (podwyższenie finansowania krajowego).
 
Minister Kwieciński przedstawił główne postulaty rządu RP w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych, jak nazywany jest budżet Unii. Są to:
·         Budżet unijny musi być ambitny i skonstruowany tak, aby dawał gwarancję rozwiązania najważniejszych problemów z punktu widzenia obywateli i procesu integracyjnego UE, nie tworząc Europy różnych prędkości.
·         Unia powinna szeroko wspierać przedsięwzięcia prorozwojowe, dbając o zachowanie wewnętrznej spójności w wymiarze społecznym, ekonomicznym i terytorialnym.
·         Unii potrzebna jest elastyczna i nowoczesna polityka, która realizując obecne cele traktatowe potrafi jednocześnie sprostać aktualnym wyzwaniom. W jej realizację powinny być włączone w skoordynowany sposób wszystkie stosowne polityki (unijne i krajowe) oraz ich instrumenty.
·         Polityka spójności jest kluczową polityką inwestycyjną UE i podchodzi do zagadnień rozwojowych w sposób najbardziej kompleksowy. Powinna ona stanowić istotną część unijnego budżetu, obejmując swym zasięgiem geograficznym wszystkie regiony.
·         Odpowiednie wsparcie powinny uzyskać regiony o najniższym poziomie rozwoju, a PKB per capita powinien pozostać podstawowym wskaźnikiem podziału alokacji środków polityki spójności.
 
Marszałkowie województw zwrócili m.in. uwagę, że polska strona powinna bronić zdecentralizowanego podejścia do wydatkowania funduszy unijnych, a także że potrzebne jest regionalne podejście w tej kwestii.
 
Jeszcze w tym roku (14-15 grudnia) odbędzie się szczyt UE, na którym zapadną decyzje ws. przyszłości Europy. W połowie przyszłego roku opublikowane zostaną propozycje Wieloletnich Ram Finansowych po 2020 r., a w połowie 2019 negocjacje WRF zostaną zamknięte i przyszły budżet Unii będzie wypracowany.
al