Mistrzowie koszykarskich orlików

środa, 21 czerwca 2017
Wyłonieni zostali zwycięzcy Orlikowej Ligi Mistrzów w koszykówce. Wśród chłopców bezkonkurencyjna była drużyna gimnazjum nr 1 w Skierniewicach, a wśród dziewcząt gimnazjum nr 34 w Łodzi.

Po turniejach eliminacyjnych do finałowej rywalizacji stawiły się trzy drużyny męskie i pięć żeńskich, które wyłonione zostały w czasie majowo-czerwcowych eliminacji w całym województwie. W turnieju chłopców wszystkie mecze wygrała drużyna gimnazjum nr 1 w Skierniewicach, prowadzona przez trenerski duet: Krzysztof Wiercioch, Radosław Korycki. Ich podopieczni finałowy mecz wygrali z reprezentacją gimnazjum nr 3 w Sieradzu 42:7. Trzecie miejsce zajęła drużyna Zespołu Szkół z Ujazdu.

Mistrzowski skład tworzyli: Antoni Sadowniczyk, Piotr Pawłowski, Kamil Patan, Jakub Kocięba, Jakub Walczak, Maciej Maciesiak, Mikołaj Maciesiak, Tomasz Popek, Jakub Rutkowski, Tomasz Barańczyk.

Wielkie emocje towarzyszyły zmaganiom dziewcząt. W finale zmierzyły się zespoły gimnazjum nr 43 w Łodzi i Zespołu Szkół Integracyjnych w Skierniewicach. Do wyłonienia zwyciężczyń potrzebna była dogrywka, gdyż w regulaminowym czasie gry był remis 32:32. W dogrywce minimalne lepsze okazały się łodzianki, które chwilę zwyciężyły ostatecznie 37:34 i wzniosły w górę okazały puchar za zwycięstwo w całej Lidze. Trzecie miejsce zajęły zawodniczki Zespołu Szkół w Ujeździe.

Skład złotych medalistek tworzyły: Emilia Bołbot, Nikola Heleniak, Maja Kurczak, Julia Stuleblak, Wiktoria Wolan, Natalia Markus, Małgorzata Chojnacka, Julia Jagniątkowska. Trener jest Anna Chodera.

W przerwach turnieju finałowego koszykarskimi sztuczkami popisywał się Andrzej Adamczyk.

W zorganizowanej po praz pierwszy przez Łódzki Związek Koszykówki Orlikowej Lidze Mistrzów łącznie wzięły udział 42 drużyny – 27 zespołów żeńskich i 15 męskich, czyli ponad 400 dziewcząt i chłopców. Uczestnikami Ligi były reprezentacje szóstych klas szkół podstawowych i pierwszych klas gimnazjów, czyli dzieci urodzone w latach 2003-2005, co odpowiada kategorii wiekowej „MŁODZIK” (U-14). Szkoły mogły zgłosić reprezentacje złożone z maksymalnie 10 uczniów.

Każdy z uczestników Ligi otrzymał koszulkę z logo rozgrywek, a każda ze szkół – po dwie wysokiej jakości piłki do koszykówki „Meteor” w rozmiarach zgodnych z przepisami Polskiego Związku Koszykówki dotyczącymi współzawodnictwa dzieci i młodzieży w koszykówce: rozmiar 5 dla dziewcząt i 6 dla chłopców.