facebook
DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

Konwent za EXPO 2022 dla Łodzi

15.09.2017
Kandydatura Łodzi i Polski jako gospodarza do zorganizowania wystawy EXPO 2022 była najważniejszym punktem drugiego dnia obrad Konwentu Marszałków RP
Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, podkreślał dobrą współpracę strony rządowej i samorządowej przy promocji Łodzi. – Głosowanie odbędzie się 14 listopada w Paryżu – przypomniał. – Mamy za sobą setki prezentacji, tysiące spotkań i zyskaliśmy poparcie w wielu krajach. Musimy pamiętać, że to są trzy bardzo mocne kandydatury. Jesteśmy na ostatniej prostej: dlatego przygotowaliśmy ofensywę dyplomatyczną i wszystkie najważniejsze osoby w Polsce podczas swoich spotkań namawiają do poparcia Polski i Łodzi.
Wtórował mu Wojciech Rosicki, wiceprezydent Łodzi: - Dziś jesteśmy na ścieżce wzrostu i rozwoju. Mityczne duopolis z Warszawą powoli staje się faktem. Wystawa to dla miasta ogromna szansa, tym bardziej , że szacunki mówią, że podczas 3 miesięcy trwania wystawy odwiedzić nas może aż 8 milionów gości. Sercem wydarzenia będzie EC1, ale pomoże nam bliskość dworca Fabrycznego i terenów wokół niego. Na obszarze 25 hektarów pozostanie blisko 80 procent obiektów, które zostaną po wystawie zagospodarowane na inne funkcje.
Maciej Riemer, koordynator zespołu ds. Expo 2022 w Urzędzie Miasta Łodzi, zaapelował do gospodarzy wszystkich województw o wspólną ofertę. Bo to będzie szansa na promocję ich regionów podczas wizyty w Łodzi. – Zachęcam do stworzenia oferty turystycznej, tak aby goście po odwiedzeniu Łodzi mieli także alternatywne miejsca zwiedzania, na przykład w państwa regionach. Pokażmy także dorobek rewitalizacyjny innych miast i regionów w kraju. To także szansa dla biznesu: dobre praktyki będzie można wykorzystać w ekspansji gospodarczej polskich firm.
- Podczas drugiego konwentu marszałków w regionie łódzkim będziemy mogli na własne oczy zobaczyć tereny przygotowywane pod wystawę – zapowiedział Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. – Dziś chcemy pokazać, że wszystkie regionu wspierają kandydaturę Łodzi i będziemy współpracować dalej.
Następnie WolfgandMünch, dyrektor Wydziału ds. Polski w Komisji Europejskiej w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej, przedstawił efekty pilotażowego programu „Catching-up Regions”. Obejmował on swoim zasięgiem między innymi miasta z województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego. Przykład Podkarpackiego Centrum Innowacji pokazuje jak wiele można zyskać współpracując między uczelniami i jednostkami biznesowymi w ramach Unii Europejskiej.
Na koniec założenia reformy wodnej i reorganizacji służb gospodarki wodnej, która wchodzi w życie od 2018 ro.  przedstawił Robert Kęsy, p.o. zastępcy dyrektora Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej
gs, mk

Polecane

Sejmikowa ulga – dla płuc i dla seniorów

23-10-2017

Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień - przy udziale dyr. Regionalnego...

Czytaj więcej

Łódzki Dzień Seniora

23-10-2017

Z okazji Europejskiego Dnia Seniora w Łodzi odbyły się w...

Czytaj więcej

Nowa droga efektem samorządowej współpracy i partnerstwa

22-10-2017

Rodzinnym rajdem rowerowym uczcili wczoraj mieszkańcy Bechcic oficjalne otwarcie wyremontowanej...

Czytaj więcej

Ingres Biskupa Atanazego

21-10-2017

Ingres Atanazego, biskupa łódzkiego i poznańskiego odbył się dzisiaj w...

Czytaj więcej

Dwie rocznice wojewódzkiego szpitala im. Władysława Biegańskiego w…

20-10-2017

W Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi odbyły się dzisiaj...

Czytaj więcej

Starania o Expo na ostatniej prostej

20-10-2017

Województwo Łódzkie pomaga zabiegać o Expo International 2022 dla Łodzi...

Czytaj więcej

Nowo wybrany biskup u marszałka

19-10-2017

Archimandryta Atanazy – nowo wybrany przez Święty Sobór Biskupów biskup...

Czytaj więcej

Księstwo Łowickie na Widzewie

19-10-2017

Po raz pierwszy przy okazji meczu piłkarskiego region w taki...

Czytaj więcej

Europejski Tydzień Regionów i Miast za nami

19-10-2017

Zakończył się Europejski Tydzień Regionów i Miast. W Brukseli i...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl