facebook
DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

Komisja Expo odwiedza Łódź

05.04.2017
Do Łodzi przyjechali przedstawiciele Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE) w Paryżu, by ocenić kandydaturę Łodzi do organizacji wystawy Expo w 2022 roku. Na dworcu Łódź Fabryczna delegację przywitali: wojewoda Karol Młynarczyk, marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień oraz prezydent miasta Hanna Zdanowska.
 
Goście przyjechali z Warszawy specjalnym pociągiem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. W holu dworca, w jego zabytkowej części, odbyła się konferencja prasowa z udziałem Piotra Glińskiego, wiceprezesa Rady Ministrów; ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Hanny Zdanowskiej, Witolda Stępnia, a także Jai-chulChoia, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Biura Wystaw, oraz Vicente Loscertalesa, sekretarza generalnego Międzynarodowego Biura Wystaw.
 
Premier Gliński zapewnił, że polskiemu rządowi bardzo zależy na organizacji wystawy Expo w Łodzi. – Rząd RP bardzo jasno pokazał, że jest gotowy do organizacji EXPO i jest w pełni zaangażowany w proces starań o Wystawę. W Warszawie przygotowaliśmy dla gości z BIE spotkanie z przedstawicielami świata sztuki i kultury w Łazienkach Królewskich, tak aby delegacja mogła poczuć polskiego ducha i doświadczenia jakie chcielibyśmy zaprezentować podczas EXPO 2022. Przed nami i naszymi gośćmi łódzka część misji. Szczególnie ważna, ponieważ przedstawiciele BIE zobaczą przyszłe tereny Wystawy, które są w mojej ocenie, naszym największym atutem.
 
Sercem Wystawy EXPO 2022 ma być Nowe Centrum Łodzi, czyli tereny wokół dworca Łódź Fabryczna. Ale, jak podkreśliła prezydent Zdanowska, goście zobaczą unikatowe secesyjne i postindustrialne dziedzictwo, które najlepiej można poczuć na Księżym Młynie, czy też w Manufakturze albo w Art._Inkubatorze. – Chcemy, aby świat zobaczył nasz olbrzymi projekt rewitalizacyjny. Co robimy, aby polepszyć warunki życia łodzian. Ale przede wszystkim chcę, żeby Polska pokazała uśmiechniętą twarz zadowolonych mieszkańców Łodzi z tego że żyją w fajnym kraju i fajnym mieście – mówiła.
 
Cel już na wstępie udało się osiągnąć. Gości, którzy reprezentują m.in. Koreę Południową, Turcję, Bangladesz, Grecję ujęło powitanie przez studentów Akademii Sztuk Pięknych, młodych, energicznych ludzi, którzy przygotowali wystawę prezentującą dorobek architektoniczny miasta. – Jesteśmy zaskoczeni entuzjazmem młodych ludzi, których tu dziś spotkaliśmy. Chcemy poznać więcej mieszkańców miasta. Jestem pewien, że spędzimy tutaj dwa fantastyczne dni, w fantastycznym mieście, z fantastycznymi ludźmi – zapowiedział sekretarz Vicente Loscertales.
 
Na przewodniczącym Jai-chulChoiu wrażenie zrobił także nowy dworzec. – To wspaniałe połączenie nowoczesności z zabytkową architekturą. Doskonale tutaj czuje się ducha Expo – powiedział.

(al)

Polecane

Obchody Święta Wojska Polskiego

15-08-2017

Członkini zarządu województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska oraz poczet sztandarowy Urzędu...

Czytaj więcej

14 sierpnia - urząd nie pracuje

11-08-2017

W związku z remontem infrastruktury energetycznej w dniu 14 sierpnia...

Czytaj więcej

Pierwsza umowa na rewitalizację obszarową Łodzi

09-08-2017

W środę prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i Joanna Skrzydlewska, członek...

Czytaj więcej

Uchwała antysmogowa – konsultacje

04-08-2017

Wszyscy mamy dość życia w smogu, dlatego zachęcamy do konsultacji...

Czytaj więcej

Łódzkie wspiera ZHP

03-08-2017

Samorząd województwa łódzkiego poparł starania Związku Harcerstwa Polskiego w ubieganiu...

Czytaj więcej

Coraz bliżej uchwały antysmogowej

03-08-2017

Rozpoczęły się konsultacje w sprawie tzw. uchwały antysmogowej.  Dokument ma...

Czytaj więcej

Korea Południowa zaprasza przedsiębiorców

03-08-2017

Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień serdecznie zaprasza do wzięcia udziału...

Czytaj więcej

Hołd oddany Powstańcom

01-08-2017

Łódź i inne miasta regionu uczciły rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego...

Czytaj więcej

594. urodziny Łodzi

01-08-2017

Ponad 250 tys. łodzian i mieszkańców województwa bawiło się w...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl