facebook
DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

Komisja Expo odwiedza Łódź

05.04.2017
Do Łodzi przyjechali przedstawiciele Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE) w Paryżu, by ocenić kandydaturę Łodzi do organizacji wystawy Expo w 2022 roku. Na dworcu Łódź Fabryczna delegację przywitali: wojewoda Karol Młynarczyk, marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień oraz prezydent miasta Hanna Zdanowska.
 
Goście przyjechali z Warszawy specjalnym pociągiem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. W holu dworca, w jego zabytkowej części, odbyła się konferencja prasowa z udziałem Piotra Glińskiego, wiceprezesa Rady Ministrów; ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Hanny Zdanowskiej, Witolda Stępnia, a także Jai-chulChoia, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Biura Wystaw, oraz Vicente Loscertalesa, sekretarza generalnego Międzynarodowego Biura Wystaw.
 
Premier Gliński zapewnił, że polskiemu rządowi bardzo zależy na organizacji wystawy Expo w Łodzi. – Rząd RP bardzo jasno pokazał, że jest gotowy do organizacji EXPO i jest w pełni zaangażowany w proces starań o Wystawę. W Warszawie przygotowaliśmy dla gości z BIE spotkanie z przedstawicielami świata sztuki i kultury w Łazienkach Królewskich, tak aby delegacja mogła poczuć polskiego ducha i doświadczenia jakie chcielibyśmy zaprezentować podczas EXPO 2022. Przed nami i naszymi gośćmi łódzka część misji. Szczególnie ważna, ponieważ przedstawiciele BIE zobaczą przyszłe tereny Wystawy, które są w mojej ocenie, naszym największym atutem.
 
Sercem Wystawy EXPO 2022 ma być Nowe Centrum Łodzi, czyli tereny wokół dworca Łódź Fabryczna. Ale, jak podkreśliła prezydent Zdanowska, goście zobaczą unikatowe secesyjne i postindustrialne dziedzictwo, które najlepiej można poczuć na Księżym Młynie, czy też w Manufakturze albo w Art._Inkubatorze. – Chcemy, aby świat zobaczył nasz olbrzymi projekt rewitalizacyjny. Co robimy, aby polepszyć warunki życia łodzian. Ale przede wszystkim chcę, żeby Polska pokazała uśmiechniętą twarz zadowolonych mieszkańców Łodzi z tego że żyją w fajnym kraju i fajnym mieście – mówiła.
 
Cel już na wstępie udało się osiągnąć. Gości, którzy reprezentują m.in. Koreę Południową, Turcję, Bangladesz, Grecję ujęło powitanie przez studentów Akademii Sztuk Pięknych, młodych, energicznych ludzi, którzy przygotowali wystawę prezentującą dorobek architektoniczny miasta. – Jesteśmy zaskoczeni entuzjazmem młodych ludzi, których tu dziś spotkaliśmy. Chcemy poznać więcej mieszkańców miasta. Jestem pewien, że spędzimy tutaj dwa fantastyczne dni, w fantastycznym mieście, z fantastycznymi ludźmi – zapowiedział sekretarz Vicente Loscertales.
 
Na przewodniczącym Jai-chulChoiu wrażenie zrobił także nowy dworzec. – To wspaniałe połączenie nowoczesności z zabytkową architekturą. Doskonale tutaj czuje się ducha Expo – powiedział.

(al)

Polecane

Zapraszamy do Luksemburga i Brukseli

28-04-2017

Przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw działających w branży...

Czytaj więcej

Przedsiębiorczych Kobiet w województwie nie brakuje!

28-04-2017

W Pałacu Poznańskiego w Łodzi podczas uroczystej gala podsumowano trzecią...

Czytaj więcej

Unijna kasa na dom seniora w Andrespolu

27-04-2017

Wicemarszałek Dariusz Klimczak oraz członek zarządu województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska...

Czytaj więcej

Po kwiaty, na spotkanie z folklorem

27-04-2017

W najbliższy weekend,30 kwietnia (w godz. 8-16), w piotrkowskim oddziale Łódzkiego...

Czytaj więcej

Przystanek 60+

27-04-2017

We wtorek i środę Łódzki Dom Kultury w Łodzi był...

Czytaj więcej

Dobre praktyki z Lombardii

27-04-2017

W Lombardii przedstawiciele z województwa łódzkiego poznali przykłady jak można...

Czytaj więcej

Łódzkie na długi majowy weekend

26-04-2017

Sezon turystyczny w Łódzkiem został oficjalnie otwarty. Marszałek województwa Witold...

Czytaj więcej

Targi na początek sezonu

25-04-2017

25. targi rolne AGROTECHNIKA 2017 rozpoczęły w weekend sezon wystawienniczo-targowy...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl