facebook
DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

Komisja Expo odwiedza Łódź

05.04.2017
Do Łodzi przyjechali przedstawiciele Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE) w Paryżu, by ocenić kandydaturę Łodzi do organizacji wystawy Expo w 2022 roku. Na dworcu Łódź Fabryczna delegację przywitali: wojewoda Karol Młynarczyk, marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień oraz prezydent miasta Hanna Zdanowska.
 
Goście przyjechali z Warszawy specjalnym pociągiem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. W holu dworca, w jego zabytkowej części, odbyła się konferencja prasowa z udziałem Piotra Glińskiego, wiceprezesa Rady Ministrów; ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Hanny Zdanowskiej, Witolda Stępnia, a także Jai-chulChoia, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Biura Wystaw, oraz Vicente Loscertalesa, sekretarza generalnego Międzynarodowego Biura Wystaw.
 
Premier Gliński zapewnił, że polskiemu rządowi bardzo zależy na organizacji wystawy Expo w Łodzi. – Rząd RP bardzo jasno pokazał, że jest gotowy do organizacji EXPO i jest w pełni zaangażowany w proces starań o Wystawę. W Warszawie przygotowaliśmy dla gości z BIE spotkanie z przedstawicielami świata sztuki i kultury w Łazienkach Królewskich, tak aby delegacja mogła poczuć polskiego ducha i doświadczenia jakie chcielibyśmy zaprezentować podczas EXPO 2022. Przed nami i naszymi gośćmi łódzka część misji. Szczególnie ważna, ponieważ przedstawiciele BIE zobaczą przyszłe tereny Wystawy, które są w mojej ocenie, naszym największym atutem.
 
Sercem Wystawy EXPO 2022 ma być Nowe Centrum Łodzi, czyli tereny wokół dworca Łódź Fabryczna. Ale, jak podkreśliła prezydent Zdanowska, goście zobaczą unikatowe secesyjne i postindustrialne dziedzictwo, które najlepiej można poczuć na Księżym Młynie, czy też w Manufakturze albo w Art._Inkubatorze. – Chcemy, aby świat zobaczył nasz olbrzymi projekt rewitalizacyjny. Co robimy, aby polepszyć warunki życia łodzian. Ale przede wszystkim chcę, żeby Polska pokazała uśmiechniętą twarz zadowolonych mieszkańców Łodzi z tego że żyją w fajnym kraju i fajnym mieście – mówiła.
 
Cel już na wstępie udało się osiągnąć. Gości, którzy reprezentują m.in. Koreę Południową, Turcję, Bangladesz, Grecję ujęło powitanie przez studentów Akademii Sztuk Pięknych, młodych, energicznych ludzi, którzy przygotowali wystawę prezentującą dorobek architektoniczny miasta. – Jesteśmy zaskoczeni entuzjazmem młodych ludzi, których tu dziś spotkaliśmy. Chcemy poznać więcej mieszkańców miasta. Jestem pewien, że spędzimy tutaj dwa fantastyczne dni, w fantastycznym mieście, z fantastycznymi ludźmi – zapowiedział sekretarz Vicente Loscertales.
 
Na przewodniczącym Jai-chulChoiu wrażenie zrobił także nowy dworzec. – To wspaniałe połączenie nowoczesności z zabytkową architekturą. Doskonale tutaj czuje się ducha Expo – powiedział.

(al)

Polecane

Nowa droga efektem samorządowej współpracy i partnerstwa

22-10-2017

Rodzinnym rajdem rowerowym uczcili wczoraj mieszkańcy Bechcic oficjalne otwarcie wyremontowanej...

Czytaj więcej

Ingres Biskupa Atanazego

21-10-2017

Ingres Atanazego, biskupa łódzkiego i poznańskiego odbył się dzisiaj w...

Czytaj więcej

Dwie rocznice wojewódzkiego szpitala im. Władysława Biegańskiego w…

20-10-2017

W Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi odbyły się dzisiaj...

Czytaj więcej

Starania o Expo na ostatniej prostej

20-10-2017

Województwo Łódzkie pomaga zabiegać o Expo International 2022 dla Łodzi...

Czytaj więcej

Nowo wybrany biskup u marszałka

19-10-2017

Archimandryta Atanazy – nowo wybrany przez Święty Sobór Biskupów biskup...

Czytaj więcej

Księstwo Łowickie na Widzewie

19-10-2017

Po raz pierwszy przy okazji meczu piłkarskiego region w taki...

Czytaj więcej

Europejski Tydzień Regionów i Miast za nami

19-10-2017

Zakończył się Europejski Tydzień Regionów i Miast. W Brukseli i...

Czytaj więcej

Złota Nitka 2017!

19-10-2017

Za nami 24. Gala „Złotej Nitki” najważniejszego krajowego konkursu dedykowanego...

Czytaj więcej

Rewitalizacja Rawy Mazowieckiej i Czerniewic

19-10-2017

Wczoraj w Miejskim Domu Kultury w Rawie uroczyście podpisano umowę...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl