Dzień Weterana

piątek, 28 sierpnia 2015
W Filharmonii Łódzkiej odbyła się uroczystość z okazji Dnia Weterana.
 
Wojewódzkie Obchody Dnia Weterana organizowane zostały przez Samorząd Województwa Łódzkiego już po raz szósty. Obecni byli kombatanci, osoby represjonowane, członkowie organizacji żołnierskich i niepodległościowych z terenu całego województwa. Wśród nich jeden z kawalerów orderu wojennego Virtuti Militari – płk Józef Suchodolski z Tomaszowa Maz. Obchody Dnia Weterana to dobra okazja do integracji środowisk kombatanckich całego województwa. To święto jednoczące wszystkich kombatantów bez względu na to, z jakich formacji zbrojnych się wywodzą, gdzie walczyli, jak potoczyły się ich losy powojenne.
 
- Wy jesteście świadkami Historii, jedynym źródłem prawdy o wojnie, walce z wrogami i krwawej ofierze złożonej przez Wasze pokolenie. Bez tego świadectwa, bez Waszych relacji młodzi będą poznawać przeszłość tylko z książek, filmów i prac naukowych.  Zniknie to, co najważniejsze: świadomość, jak straszną rzeczą jest wojna, jak wiele cierpień przynosi, jakie powoduje zniszczenia. Nie wolno nam do tego dopuścić – mówiła do weteranów wojennych Joanna Skrzydlewska, członek zarządu województwa łódzkiego. - To Wam zawdzięczamy, że możemy dziś żyć w wolnej i demokratycznej Polsce, rozmawiać, nawet spierać się i różnić, ale zawsze z myślą o Niej – Ojczyźnie. Z okazji Dnia Weterana życzę Wam i wszystkim Waszym towarzyszom broni, kolegom z konspiracji i podziemia, członkom organizacji kombatanckich i stowarzyszeniom patriotycznym zdrowia, wszelkiej pomyślności, długich lat życia oraz poczucia dobrze spełnionego obowiązku wobec Ojczyzny. Odrodziła się dzięki Wam. Chylę przed Wami czoła – zakończyła.
 
Podczas uroczystości członkowie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego udekorowali Złotą Odznaką „Za Zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego” Sztandar Województwa Łódzkiego. Odznaczony został także przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych – Mirosław Pejka – oraz prof. Leszek Markuszewski, który reprezentował Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
 
Na koniec program artystyczny zaprezentował Kazimierz Kowalski z zespołem. Wśród pieśni operowych znalazły się także wojskowe. Weterani i ich bliscy odśpiewali m.in. „Pierwszą Brygadę”.
(al)