facebook
DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

Dobre praktyki z Lombardii

27.04.2017
W Lombardii przedstawiciele z województwa łódzkiego poznali przykłady jak można z powodzeniem stosować uprawy winorośli metodą ekologiczną i uzyskać przy tym wysokie plony. Była to wizyta studyjna w ramach projektu SME ORGANICS. Jej celem jest poznanie dobrych praktyk z sektora żywności ekologicznej, wymiana doświadczeń oraz zaprezentowanie Regionalnych Diagnoz opracowanych przez partnerów projektu.
 
Z Łódzkiego do Włoch pojechali:Arkadiusz Kartus, właściciel gospodarstwa sadowniczego, Jerzy Kuzański, przedstawiciel Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz Tomasz Olejnik i Elżbieta Sobiecka, przedstawiciele Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej.
 
Pierwszego dnia każdy partner prezentował Regionalną Diagnozę z sektora żywności ekologicznej. Dokument ten zawiera mocne i słabe strony regionu w czterech obszarach: produkcji/przetwórstwie; komercjalizacji/marketingu; doradztwie/szkoleniu oraz zarządzaniu łańcuchem wartości. Celem dokumentu jest zdiagnozowanie wyzwań regionu i zaproponowanie wstępnych rozwiązań, które zostaną szczegółowo opracowane w Ekologicznym Regionalnym Planie Działań. Podczas sesji wypowiadali się także eksperci w dziedzinie rolnictwa:
·         Roberto Spigarolo– przedstawiciel Wydziału Rolnictwa na Uniwersytecie w Mediolanie – jednostki, która odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju regionalnego sektora rolnictwa i przyczynia się do poszerzania wiedzy na poziomie krajowym i międzynarodowym.
·         Emna Neifar– menadżer Bio c’ Bon – sieci sklepów, która dystrybuuje certyfikowane produkty ekologiczne, prezentując je jako naturalnie dobre i zdrowe. Misją marki jest dotarcie zarówno do doświadczonych konsumentów żywności ekologicznej, jak i zdobycie nowych.
·         Vittorio Ramazza– ekspert w dziedzinie oceny jakości produktów żywnościowych, współpracuje z przetwórcami, hodowcami, laboratoriami oraz jednostkami certyfikującymi, opracowuje także metody zapobiegania powstawania alergenów.
 
Drugiego dnia podczas spotkania w siedzibie Izby Handlowej w Brescia zaprezentowano dobre praktyki z tego regionu. Były to m.in. firmy Demetra Professione Terra, która świadczy usługi dla przemysłu winiarskiego, a także związane z uprawą oliwy, agro-energią oraz ogrodnictwem; Sempreverde Biogermogli, zajmuje się chronioną uprawą ekologicznych kiełków oraz warzyw o specjalistycznych odżywczych cechach, Lazzari, produkcja wina od 1890 r.; Az. Ag. Leonardo,specjalizuje się w produkcji oliwy Extra Virgin, posiadającej wiele korzystnych substancji dla organizmu, takich jak: kwas oleinowy czy polifenole.
 
Tego samego dnia miały miejsce wizyty studyjne w 2 winnicach:
·      SAN MICHELE VINI – mały producent wina ekologicznego. Cantina San Michele znajduje się na górze Monte Netto, niedaleko Brescia – regionalnego agro-parku, a także obszaru produkcji wina o zarejestrowanym pochodzeniu – Capriano del Colle Wine.
·      FRANCIA CORTA – producent wina ekologicznego na szeroką skalę. Podejmowane działania zmierzają do zredukowania negatywnego wpływu na środowisko oraz maksymalnego oszczędzania energii. Rozwiązania architektoniczne sprawiają, że proces wytwarzania wina jest przyjazny środowisku.
 
Trzeciego dnia odbyła się sesja plenarna podsumowująca Regionalne Diagnozy wszystkich partnerów oraz warsztaty w czterech obszarach:
·         produkcja/przetwórstwo
·         komercjalizacja/marketing
·         szkolenia/doradztwo
·         zarządzanie łańcuchem wartości
 
W najbliższym czasie planuje się kolejne spotkanie Grupy Interesariuszy w ramach projektu SME ORGANICS w województwie łódzkim w celu omówienia szczegółów wizyty studyjnej w Polsce w 2018 r. oraz rozpoczęcia prac nad Ekologicznym Regionalnym Planem Działań.
(ab)

Polecane

S14 - Nie ma zgody na „wycinkę” węzłów

24-05-2017

Wczoraj przedstawiciele stowarzyszenia „Tak dla S14” spotkali się w Aleksandrowie...

Czytaj więcej

Politechnika w Brukseli

24-05-2017

Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej i Regionalne...

Czytaj więcej

Dialog o bezpieczeństwie w regionie

23-05-2017

Obrady Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego czyli przedstawicieli pracodawców, pracowników oraz...

Czytaj więcej

Społeczna Rada Seniorów Województwa Łódzkiego

22-05-2017

Dzisiaj w Sali posiedzeń Sejmiku Województwa Łódzkiego odbyła się uroczystość...

Czytaj więcej

Święto unijnych funduszy w Sieradzu

22-05-2017

Ostatniego dnia tegoroczne Dni Otwarte Funduszy Europejskich dotarły do Sieradza...

Czytaj więcej

Strażacy świętowali w Szadku

22-05-2017

W Szadku odbyły się obchody Powiatowego Święta Strażaka. W Uroczystości...

Czytaj więcej

Kozłowski najszybszy w Zduńskiej Woli

22-05-2017

Artur Kozłowski, mistrz Polski w maratonie i olimpijczyk z Rio...

Czytaj więcej

Noc Muzeów w MS1

20-05-2017

W całej Polsce odbyła się Noc Muzeów. Na zwiedzających otworzyły...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl