facebook
DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

Dobre praktyki z Lombardii

27.04.2017
W Lombardii przedstawiciele z województwa łódzkiego poznali przykłady jak można z powodzeniem stosować uprawy winorośli metodą ekologiczną i uzyskać przy tym wysokie plony. Była to wizyta studyjna w ramach projektu SME ORGANICS. Jej celem jest poznanie dobrych praktyk z sektora żywności ekologicznej, wymiana doświadczeń oraz zaprezentowanie Regionalnych Diagnoz opracowanych przez partnerów projektu.
 
Z Łódzkiego do Włoch pojechali:Arkadiusz Kartus, właściciel gospodarstwa sadowniczego, Jerzy Kuzański, przedstawiciel Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz Tomasz Olejnik i Elżbieta Sobiecka, przedstawiciele Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej.
 
Pierwszego dnia każdy partner prezentował Regionalną Diagnozę z sektora żywności ekologicznej. Dokument ten zawiera mocne i słabe strony regionu w czterech obszarach: produkcji/przetwórstwie; komercjalizacji/marketingu; doradztwie/szkoleniu oraz zarządzaniu łańcuchem wartości. Celem dokumentu jest zdiagnozowanie wyzwań regionu i zaproponowanie wstępnych rozwiązań, które zostaną szczegółowo opracowane w Ekologicznym Regionalnym Planie Działań. Podczas sesji wypowiadali się także eksperci w dziedzinie rolnictwa:
·         Roberto Spigarolo– przedstawiciel Wydziału Rolnictwa na Uniwersytecie w Mediolanie – jednostki, która odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju regionalnego sektora rolnictwa i przyczynia się do poszerzania wiedzy na poziomie krajowym i międzynarodowym.
·         Emna Neifar– menadżer Bio c’ Bon – sieci sklepów, która dystrybuuje certyfikowane produkty ekologiczne, prezentując je jako naturalnie dobre i zdrowe. Misją marki jest dotarcie zarówno do doświadczonych konsumentów żywności ekologicznej, jak i zdobycie nowych.
·         Vittorio Ramazza– ekspert w dziedzinie oceny jakości produktów żywnościowych, współpracuje z przetwórcami, hodowcami, laboratoriami oraz jednostkami certyfikującymi, opracowuje także metody zapobiegania powstawania alergenów.
 
Drugiego dnia podczas spotkania w siedzibie Izby Handlowej w Brescia zaprezentowano dobre praktyki z tego regionu. Były to m.in. firmy Demetra Professione Terra, która świadczy usługi dla przemysłu winiarskiego, a także związane z uprawą oliwy, agro-energią oraz ogrodnictwem; Sempreverde Biogermogli, zajmuje się chronioną uprawą ekologicznych kiełków oraz warzyw o specjalistycznych odżywczych cechach, Lazzari, produkcja wina od 1890 r.; Az. Ag. Leonardo,specjalizuje się w produkcji oliwy Extra Virgin, posiadającej wiele korzystnych substancji dla organizmu, takich jak: kwas oleinowy czy polifenole.
 
Tego samego dnia miały miejsce wizyty studyjne w 2 winnicach:
·      SAN MICHELE VINI – mały producent wina ekologicznego. Cantina San Michele znajduje się na górze Monte Netto, niedaleko Brescia – regionalnego agro-parku, a także obszaru produkcji wina o zarejestrowanym pochodzeniu – Capriano del Colle Wine.
·      FRANCIA CORTA – producent wina ekologicznego na szeroką skalę. Podejmowane działania zmierzają do zredukowania negatywnego wpływu na środowisko oraz maksymalnego oszczędzania energii. Rozwiązania architektoniczne sprawiają, że proces wytwarzania wina jest przyjazny środowisku.
 
Trzeciego dnia odbyła się sesja plenarna podsumowująca Regionalne Diagnozy wszystkich partnerów oraz warsztaty w czterech obszarach:
·         produkcja/przetwórstwo
·         komercjalizacja/marketing
·         szkolenia/doradztwo
·         zarządzanie łańcuchem wartości
 
W najbliższym czasie planuje się kolejne spotkanie Grupy Interesariuszy w ramach projektu SME ORGANICS w województwie łódzkim w celu omówienia szczegółów wizyty studyjnej w Polsce w 2018 r. oraz rozpoczęcia prac nad Ekologicznym Regionalnym Planem Działań.
(ab)

Polecane

Szpitale w „Sieci”

28-06-2017

Znana jest już lista szpitali w naszym województwie, które od...

Czytaj więcej

Budżet Obywatelski - więcej czasu na składanie wniosków

28-06-2017

Na prośbę mieszkańców, zarząd województwa łódzkiego o dwa tygodnie przedłużył...

Czytaj więcej

Pałac Prymasowski w Skierniewicach do renowacji

27-06-2017

Dziś Artur Bagieński, wicemarszałek województwa łódzkiego podpisał umowę na dotację...

Czytaj więcej

„Marihuana – uzasadniony strach czy niepotrzebna panika”

26-06-2017

To tytuł dzisiejszej konferencji zorganizowanej przez Regionalne Centrum Polityki Społecznej...

Czytaj więcej

Milion dla strażaków OSP

25-06-2017

Ponad milion złotych przekaże w tym roku Samorząd Województwa Łódzkiego...

Czytaj więcej

OSP w Małyniu ma 100 lat

25-06-2017

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Małyniu (gmina Zadzim, powiat...

Czytaj więcej

Buczek truskawkową stolicą Polski

24-06-2017

Tegoroczne Święto Truskawki w Buczku (powiat łaski) znów było zrobione...

Czytaj więcej

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej w Łowiczu

24-06-2017

Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień wziął w Łowiczu udział w...

Czytaj więcej

Oscary Jazzowe przyznane po raz 25.

24-06-2017

W Teatrze Wielkim w Łodzi po raz 25. wręczono nagrody...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl