facebook
DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

Dobre praktyki w Łódzkiem

20.09.2017
Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego, Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi oraz Jan Olbrycht, poseł Parlamentu Europejskiego, otworzyli w Pałacu Herbsta konferencję „Rola Miast w Polityce Spójności po 2020”

Konferencja jest wydarzeniem lokalnym w ramach Europejskiego Tygodnia Miasta i Regionów 2017. Ma służyć do wymiany i podzielenia się doświadczeniem w zakresie agendy miejskiej dla Unii Europejskiej, głównie rewitalizacji z jej społecznym aspektem. Europejski Tydzień Regionów i Miast to coroczne wydarzenie w Brukseli, którego idea zrodziła się w 2003 roku. Jest współorganizowane przez Komitet Regionów UE i DG REGIO Komisji Europejskiej. Przez wiele lat znaliśmy je pod nazwą Open Days. Urzędnicy reprezentujący regionalne i miejskie organy administracji, a także eksperci i naukowcy mają wtedy doskonałą okazję do dzielenia się dobrymi praktykami i wiedzą fachową w dziedzinie rozwoju regionalnego i miejskiego. Jednym z takich wydarzeń jest łódzka konferencja, na którą przyjechali eksperci z instytucji zagranicznych i międzynarodowych, a także z Ministerstwa Rozwoju przyjechali do Łodzi.
- Łódź przyłączyła się do jednego z pilotażowych partnerstw na temat ubóstwa w mieście, które koordynowane jest przez Francję i Belgię – mówił wiceprezydent Piątkowski. – Wymieniamy się wiedząmiędzy innymi na temat rozwiązań problemu ubóstwa dzieci, wykluczenia mniejszości romskiej i wspierania mieszkańców trudnych dzielnic w miastach i walki z bezdomnością. Nasz projekt rewitalizacji obejmuje 20 procent populacji naszego miasta. Ale dziś będziecie Państw mogli zobaczyć inny z projektów, który jest wskazywany jako dobra praktyka i otrzymał wyróżnienie Urbact Good Practice City. Chodzi o rewitalizację Księżego Młyna.
Z kolei Witold Stępień, marszałek województwa, przypomniał, że województwo łódzkie liczy 2,5 mln mieszkańców, z czego 63,8% żyje w 44 miastach regionu. 
- Łódzkie dysponuje czwartym w Polsce Regionalnym Programem Operacyjnym o wartości 2,2 mld euro. Prawie 230 mln euro jest zaangażowanych w interwencję w aglomerację łódzką, czyli Łódź z 30 mniejszymi samorządami. Liczymy, że ten mechanizm będzie doskonalony w nowej perspektywie. Stowarzyszenie miast aglomeracji łódzkiej to wspólne analizy, podejmowanie problemów i szukanie rozwiązań, które ostatecznie mają łączyć je w jeden organizm samorządowy. Pod uwagę w przyszłej perspektywie trzeba brać także rozwój średnich miast w regionie. W Komitecie Regionów mówimy jasno: Fundusz Spójności jest potrzebny Podkreślamy rolę miast, jako istotną część polityki europejskiej, tym bardziej że 70 procent mieszkańców Europy mieszka w miastach.
mk

Polecane

Sejmikowa ulga – dla płuc i dla seniorów

23-10-2017

Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień - przy udziale dyr. Regionalnego...

Czytaj więcej

Łódzki Dzień Seniora

23-10-2017

Z okazji Europejskiego Dnia Seniora w Łodzi odbyły się w...

Czytaj więcej

Nowa droga efektem samorządowej współpracy i partnerstwa

22-10-2017

Rodzinnym rajdem rowerowym uczcili wczoraj mieszkańcy Bechcic oficjalne otwarcie wyremontowanej...

Czytaj więcej

Ingres Biskupa Atanazego

21-10-2017

Ingres Atanazego, biskupa łódzkiego i poznańskiego odbył się dzisiaj w...

Czytaj więcej

Dwie rocznice wojewódzkiego szpitala im. Władysława Biegańskiego w…

20-10-2017

W Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi odbyły się dzisiaj...

Czytaj więcej

Starania o Expo na ostatniej prostej

20-10-2017

Województwo Łódzkie pomaga zabiegać o Expo International 2022 dla Łodzi...

Czytaj więcej

Nowo wybrany biskup u marszałka

19-10-2017

Archimandryta Atanazy – nowo wybrany przez Święty Sobór Biskupów biskup...

Czytaj więcej

Księstwo Łowickie na Widzewie

19-10-2017

Po raz pierwszy przy okazji meczu piłkarskiego region w taki...

Czytaj więcej

Europejski Tydzień Regionów i Miast za nami

19-10-2017

Zakończył się Europejski Tydzień Regionów i Miast. W Brukseli i...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl