Dobre pomysły – lepszy start

piątek, 2 czerwca 2017
„Grant na lepszy start” to program, w ramach którego młode organizacje pozarządowe a także grupy nieformalne i samopomocowe tworzone przez mieszkańców województwa łódzkiego, mogą otrzymać wsparcie w wysokości do 5 tys. zł na rozwój lub realizację lokalnych inicjatyw. Przedstawiciele 48 organizacji i grup nieformalnych podpisali w Urzędzie Marszałkowskim umowy na realizację swoich pomysłów.
 

Formalności poprzedziła konferencja prasowa z udziałem marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia oraz koordynatorek projektu: Marii Magdaleny Poulain ze stowarzyszenia Centrum OPUS - operatora konkursu i Ewy Wierzbowskiej z Rady Organizacji Pozarządowych Województwa Łódzkiego.
– Imponująca jest liczba inicjatyw zgłoszonych na konkurs – mówił marszałek Witold Stępień. – Cieszę się, że rośnie w naszym regionie liczba stowarzyszeń i aktywnych obywateli, bo ciągle mamy ich deficyt w porównaniu z Europą Zachodnią.
 
Program „Grant na lepszy start” funkcjonuje od 2014 r. dzięki środkom otrzymanym m.in. z programu FIO, samorządów lokalnych, samorządu województwa łódzkiego oraz prywatnych darczyńców. W minionej edycji 2014-2016 złożono łącznie 1293 wnioski, a 331 projektów otrzymało dofinansowanie, z udziału w których skorzystało około 25 tys. mieszkańców województwa. Granty umożliwiły m.in. realizację spektakli teatralnych, kursów, treningów sportowych, zakładanie organizacji pozarządowych. Tym razem dzięki dofinansowaniu stowarzyszeń i grup nieformalnych mieszkańcy regionu mogą liczyć m.in. na:
- zajęcia artystyczne dla młodzieży i seniorów z Kutna,
- wolontariat senioralny w Łodzi,
- zajęcia rekreacyjne w Mokrsku,
- grę uliczna i marsz niepodległości w Białaczowie,
- wykłady na temat cukrzycy w Piotrkowie Trybunalskim,
- zajęcia edukacyjne o pszczelarstwie dla dzieci w Brzeźniu,
- zajęcia z samobadania w ramach profilaktyki raka piersi w Łodzi,
- spływy kajakowe i marsze nordic walking połączone ze sprzątaniem koryta rzeki Grabi,  Warty i Widawki oraz szlaków pieszych na terenie Zapolic,
- maratony zumby w Ożarowie,
- wydanie gazety historycznej drukowanej i elektronicznej.
 
Dla uczestników programu zorganizowana została konferencja, w trakcie której przedstawione zostały przykłady dobrze zrealizowanych inicjatyw, które otrzymały wsparcie w poprzednich latach. Przy okazji przeszkolono uczestników tegorocznej edycji z tego, jak zrealizować projekt krok po kroku.
Marszałek Witold Stępień już zaprosił aktywnych mieszkańców województwa do udziału w budżecie obywatelskim, którego realizacja przewidziana jest w przyszłym roku, a do rozdysponowania będzie 5 mln zł.
jg