Ważna informacja dla uczestników szkolenia z zakresu gospodarki wodno-ściekowej

Samorząd Województwa Łódzkiego, kontynuując cykl szkoleń dla potencjalnych beneficjentów uruchamianych działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, był organizatorem szkolenia w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. W szkoleniu, które odbyło się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego w dniach 24 i 25 listopada 2016 roku, uczestniczyło prawie 200 osób, przedstawicieli samorządów i spółek gminnych, którzy planują ubiegać się o współfinansowanie operacji w tym zakresie.
Podczas szkolenia przekazane zostały wszystkie niezbędne informacje dotyczące możliwości ubiegania się o pomoc, wskazany został sposób prawidłowego wypełnienia wniosku o przyznanie pomocy oraz omówione zostały zagadnienia związane z zamówieniami publicznymi. Zaproszeni goście mieli możliwość zadawania pytań i zgłaszania wszelkich wątpliwości, które na miejscu zostały omówione.
Jedną z kwestii spornych była interpretacja trzech warunków wynikających z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 lipca 2016 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Gospodarka wodno-ściekowa”(…):

  1. Kwota kosztów kwalifikowalnych nie może być wyższa niż 1 000 000 euro,
  2. Kwota dofinansowania dla jednego beneficjenta nie może przekroczyć kwoty 2 000 000 złotych,
  3. Poziom współfinansowania operacji ze środków EFRROW wynosi dokładnie 63,63%.

Z drugiego i trzeciego warunku wynika, że maksymalna możliwa kwota kosztów kwalifikowalnych może wynieść 2 000 000 złotych / 63,63% = 3 143 171 złotych. W celu rozwiania wątpliwości poniżej przedstawiamy stanowiska Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w tej sprawie:
„Zgodnie z § 6 ust. 1-2 ww. rozporządzenia pomoc jest przyznawana w wysokości 63,63% kosztów kwalifikowalnych do wysokości limitu, który w okresie realizacji PROW na lata 2014-2020 nie może przekroczyć 2 000 000 zł na beneficjenta. Tym samym zapisy rozporządzenia pośrednio określają wysokość kosztów kwalifikowalnych dla operacji typu „gospodarka wodno-ściekowa” ok. 3 100 000  zł. Z uwagi na § 5 rozporządzenia, w którym wskazany został katalog dopuszczalnych kosztów kwalifikowalnych, niedopuszczalne jest wzywanie wnioskodawcy do korekty wniosku polegającej na zmniejszeniu kosztów kwalifikowalnych operacji, poprzez ujęcie ich w kosztach niekwalifikowalnych”. Problem „sztywnej intensywności pomocy” został przeanalizowany przez Komitet Monitorujący PROW 2014-2020, czego efektem jest Uchwała nr 66 z dnia 24 czerwca 2016 roku (w załączniku poniżej).
Biorąc pod uwagę powyższe oraz uwzględniając obowiązujące na dzień dzisiejszy przepisy, wydaje się niemożliwym przyznanie pomocy dla operacji, której koszty kwalifikowalne wynoszą więcej niż 3 143 171 złotych. W celu uniknięcia możliwości odmowy przyznania pomocy, prosimy o składanie projektów spełniających powyższe warunki. O kolejnych uzgodnieniach będziemy informować na bieżąco.
Prezentacje ze szkolenia dostępne są w załączniku poniżej. Przypominamy, iż nabór wniosków o przyznanie pomocy dla zakresu dotyczącego gospodarki wodno-ściekowej zakończy się w dniu 5 stycznia 2017 roku o godzinie 12.00.