Fundusz spójności

Fundusz Spójności powstał na mocy Traktatu z Maastricht. Jest instrumentem polityki strukturalnej Unii Europejskiej, jednak nie można go zaliczyć do funduszy strukturalnych. Jego głównym celem jest zmniejszenie różnic w poziomie gospodarczo-społecznym krajów i regionów Unii Europejskiej. Udzielana pomoc z Funduszu Spójności ma zasięg krajowy, a nie regionalny jak w przypadku funduszy strukturalnych. Celem nadrzędnym funduszu jest wzmacnianie spójności społecznej i gospodarczej Unii poprzez finansowanie dużych projektów tworzących spójną całość w zakresie ochrony środowiska i infrastruktury transportowej.

Fundusz Spójności pomaga państwom członkowskim, których Dochód Narodowy Brutto na jednego mieszkańca jest niższy od 90% średniej unijnej. Podlega zasadom programowania, zarządzania i monitorowania takim jak Europejski Fundusz Społeczny i Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Wsparcie z Funduszu Spójności ma charakter warunkowy. Środki przyznane Państwom Członkowskim mogą zostać wstrzymane, jeżeli dane państwo nie dotrzyma swego programu konwergencji ustalonego w celu spełnienia kryteriów unii gospodarczej i walutowej (Pakt na rzecz Stabilności i Wzrostu) tzn. wykaże nadmierny deficyt budżetowy.

Beneficjentami Funduszu Spójności są:

  • w sektorze transportu: PKP PLK S.A., GDDKiA oraz Ministerstwo Infrastruktury;
  • w sektorze środowiska: jednostki samorządu terytorialnego, związki jednostek samorządu terytorialnego, komunalne spółki prawa handlowego oraz NFOŚiGW.

Więcej informacji:
http://www.funduszspojnosci.gov.pl/