Prezydent RP w Łodzi

czwartek, 24 kwietnia 2014
W setną rocznicę urodzin Jana Karskiego - emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, który jako pierwszy przekazał na Zachód informacje o zagładzie Żydów w czasie drugiej wojny światowej - do Łodzi przyjechał Prezydent RP Bronisław Komorowski. Razem z marszałkiem województwa Witoldem Stępniem i prezydent Łodzi Hanną Zdanowską wziął udział w uroczystościach upamiętniających kuriera z Łodzi i otworzył poświęconą Karskiemu wystawę.
 
Uroczystości rozpoczęły się w Parku Ocalałych, gdzie prezydent złożył wieniec pod pomnikiem Polaków Ratujących Żydów oraz kwiaty przed obeliskiem upamiętniającym organizację podziemną „Żegota”. W Centrum Dialogu im. Marka Edelmana prezydent mówił m.in.: - Jan Karski to postać niezwykła; niezwykła także na tle dramatycznych czasów, okoliczności i dramatycznego zjawiska, jakim był  Holokaust.
Według Bronisława Komorowskiego postać i dokonania Jana Karskiego powinny posłużyć do refleksji nad tym, że wolność jest mierzona według tego, ile możemy zrobić i robimy dla innych podejmując najtrudniejsze wyzwania.
W Centrum Dialogu Prezydent obejrzał również wystawę o życiu i działalności Jana Karskiego zatytułowaną „Karski. Nie dać światu zapomnieć”, którą przygotowało Narodowe Centrum Kultury.
W uroczystościach uczestniczyli m.in. krewne Jana Karskiego: bratanica Wiesława Kozielewska-Trzaska, Jadwiga Lenach-Bukowska i kuzynka - Edwarda Natkańska, a także ambasador USA w Polsce Stephen D. Mull oraz ambasador Izraela Zvi Rav-Ner, a także wicemarszałek województwa łódzkiego Dorota Ryl.
Przypomnijmy, że Jan Karski urodził się 24 kwietnia 1914 r. w Łodzi. Jego dokonania z czasów drugiej wojny światowej docenił m.in. izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem, który w 1998 r. uznał go za Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata i zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla.
Jan Karski zmarł 13 lipca 2000 r. w Waszyngtonie. W maju 2012 roku prezydent USA Barack Obama odznaczył go pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności. Zgodnie z uchwałą Sejmu rok 2014 jest Rokiem Jana Karskiego.
 
Po uroczystościach związanych z rocznicą urodzin Jana Karskiego, prezydent uczcił 25-lecie zakończenia obrad okrągłego stołu i pierwszych częściowo wolnych wyborów. Z tej okazji przed budynkiem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego posadził „Dąb Wolności”. - Nie ma wolności bez Solidarności - przypomniał prezydent. - Ale o tę wolność - tak jak o posadzony dziś dąb - trzeba nieustannie dbać - dodał.
W tych uroczystościach oprócz marszałka Witolda Stępnia Samorząd Województwa Łódzkiego reprezentowali przewodnioczący Sejmiku Marek Mazur oraz członek zarządu Marcin Bugajski.
„Dęby Wolności”, to inicjatywa Kancelarii Prezydenta RP i Lasów Państwowych. Odwołuje się do spontanicznego sadzenia „Dębów Niepodległości” w latach 1918-1928. Tegoroczna akcja to symboliczna pamiątka obchodów 25. rocznicy odzyskania wolności, a także 90-lecia Lasów Państwowych.
(jg)