W Spale świętowano z prezydentem rolnicze zbiory

niedziela, 21 września 2014
W Spale odbyły się Dożynki Prezydenckie. Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wraz z małżonką Anną powitał marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.
 
Niedzielną wizytę prezydent w Spale rozpoczął od zwiedzania Miasteczka Regionów. Pierwszym regionem było województwo łódzkie. Marszałek Stępień podarował prezydenckiej parze kosz jabłek z sadów naszego województwa. Namiot Łódzkiego wypełniony był w całości tym owocem, będącym jednym z najważniejszym produktów eksportowych tego regionu. Z kolei na stoisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Marek Mazur podarował głowie państwa stylowy moździerz kuchenny.
 
Następnie odbyła się uroczystość zasadzenia „Dębu Wolności”, upamiętniającego 25. rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989 r. Dąb w spalskim parku, oprócz prezydenta Komorowskiego, zasadzili m.in. marszałek Witold Stępień, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska oraz Hanna Mościcka, stryjeczna wnuczka przedwojennego prezydenta Ignacego Mościckiego, założyciela dożynek prezydenckich w Spale.
 
W południe w Kaplicy Polowej Armii Krajowej mszę święta odprawił biskup ordynariusz diecezji łowickiej Andrzej Franciszek Dziuba została, który poświęcił również wieńce dożynkowe. Potem tradycyjnie prezydent poprowadził do stadionu Centralnego Ośrodka Sportu korowód dożynkowy, na którym odbyły się główne uroczystości.
 
- W tym szczególnym roku możemy Dożynki Prezydenckie w Spale przeżywać, jako dożynki całego 25-lecia polskiej wolności - powiedział prezydent Komorowski. - Dokonujemy szeregu różnych ocen tego, co przez ten czas zmieniło się w naszym życiu, życiu naszych rodzin i gospodarstw, naszych wsi i gmin. Każdy z nas tę ocenę musi zrobić sam. Ale ja jestem przekonany, że gdyby zsumować te oceny, w którą stronę zmiany poszły, to suma tych ocen będzie niesłychanie pozytywna – powiedział. Podziękował również rolnikom i wszystkim tym, którzy trud polskiego rolnika przekuwają w sukces Polski. Wcześniej przyjął od rolników bochen chleba.
 
- Przyjmuję ten piękny bochen chleba, jako owoc pracy wszystkich rolników polskich, jako piękny symbol uświęconej tradycji naszych ojców przyjmowania plonów z całej Polski. Serdecznie dziękuję za wysiłek rolników, za wysiłek wszystkich w Polsce. Będziemy starali się, aby ten bochen chleba był dzielony mądrzej i sprawiedliwie, aby starczyło go dla wszystkich, aby nikomu go nie zabrakło - powiedział.
 
Dożynkom towarzyszyły liczne wydarzenia, m.in. pokazy rzemiosła i rękodzieła, występy zespołów ludowych. W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wygrał ten z województwa świętokrzyskiego.
(al)
 

Łódzkie na plus

350 km zmodernizowanych dróg

Niezwykły pokaz mody w Skierniewicach

Zgłoś swój pomysł do 4 marca!

Budżet Obywatelski - zgłoś projekt!

Szpital Wojewódzki w Bełchatowie

Zobacz wszystkie