Smakołyk chrzan

poniedziałek, 15 września 2014
Dożynki, czyli uroczystość, podczas której rolnicy cieszą się z zakończenia zbiorów, w Osjakowie przerodziły się w święto chrzanu. To dlatego, że w tych okolicach – na południowym zachodzie województwa łódzkiego – dominuje uprawa tego warzywa. W niedzielę odbyła się piąta edycja chrzanowego święta. Zarząd województwa łódzkiego reprezentowali na nim marszałek Witold Stępień i wicemarszałek Dorota Ryl.
 
Wśród gości byli także m.in. minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, przewodniczący sejmiku województwa łódzkiego Marek Mazur, a także parlamentarzyści i samorządowcy. Podczas uroczystości jej uczestnicy dowiedzieli się m.in., że chrzan przywędrował w te okolice z Niemiec, ale przed drugą wojną światową jego uprawa była strzeżona tajemnicą. Upowszechniła się dopiero po 1945 roku i to na tyle bardzo, że w okolicach Osjakowa i Wielunia produkuje się ponad 70 procent tego warzywa w Polsce. M.in. dlatego bardzo szanuje się tutaj hodowców chrzanu. Zostali nagrodzeni najlepsi plantatorzy z każdej z okolicznych gmin, wybrany został najokazalszy korzeń chrzanu.
Znak do rozpoczęcia święta dali goście specjalni wydarzenia uderzając korzeniem chrzanu w ozdobny lemiesz. W zamian otrzymali kosze pełne chrzanowych przysmaków.
Kiedy na scenie trwały występy, goście imprezy chętnie zwiedzali stoiska pełne wyrobów chrzanowych lub z dodatkiem chrzanu. Były wśród nich zupy, sosy, pierożki, nalewki i najróżniejsze odmiany tartego chrzanu.
jg