Początek sezonu muzycznego

czwartek, 11 września 2014
Filharmonia Łódzka zainauguruje sezon artystyczny 2014/2015 koncertem muzyki polskiej i rosyjskiej. W programie utwory Karola Szymanowskiego, Andrzeja Panufnika i Piotra Czajkowskiego.
 
Zbliżający się sezon będzie dla Filharmonii im. Artura Rubinsteina wyjątkowy. Kończy się spektakularna i unikalna na skalę światową inwestycja, jaką jest budowa w jednej sali koncertowej dwóch instrumentów organowych. 9 stycznia 2015 r. po raz pierwszy zabrzmią organy romantyczne. Natomiast wspólnie z organami barokowymi - 17 lutego 2015 roku (czyli dokładnie 100 lat po pierwszym występie Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej) - w kompozycji zamówionej przez filharmonię  u Krzysztofa Meyera.
Koncert inauguracyjny nowego sezonu artystycznego odbędzie się natomiast w piątek (12 września). Początek o godz. 19.
- Chcę udowodnić, że muzycy potrafią oddzielić polityczne zapatrywania od prawdziwej sztuki – mówi Daniel Raiskin, główny dyrygent orkiestry FŁ.
Muzykę rosyjską reprezentować będzie wypełniona ukraińskimi motywami ludowymi II Symfonia Piotra Czajkowskiego, zwana „Małorosyjską”.
Z polskich utworów dyrygent wybrał Uwerturę koncertową E-dur op. 12 Karola Szymanowskiego oraz Koncert Fortepianowy Andrzeja Panufnika, o którym sam kompozytor mówił, że chciał napisać „utwór wirtuozowski pozwalający pianiście ujawnić całą jego poetycką wrażliwość w równym stopniu, jak umiejętności techniczne i brawurę”. Uwagę melomanów przyciągają w nim zaczepna energia i radość oraz wielka żywotność tkwiąca w muzyce. Mimo współczesnego brzmienia koncertowi nie można odmówić związków z tradycją; znajdziemy w nim nawiązania do muzycznego humoru typowego dla Prokofiewa czy – w części drugiej – brzmieniową łagodność, kojarzoną z Debussym.
- Podziwiam twórczość Panufnika, który także miał trudną relację ze swym krajem ojczystym, i którego setna rocznica urodzin przeszła niemal niezauważona. Gdy dowiedziałem się, że wybitna pianistka Ewa Kupiec nagrała Koncert fortepianowy Panufnika, natychmiast postanowiłem zaprosić ją do naszej bardzo „pianistycznej” filharmonii. W ten sposób zrodził się zamysł koncertu inauguracyjnego – opowiada Raiskin.
Wspomniana Ewa Kupiec to jedna z najaktywniejszych europejskich interpretatorek muzyki współczesnej. Wielkie uznanie zyskała, wykonując dzieła Alfreda Schnittkego, Władysława Szpilmana, Witolda Lutosławskiego, Karola Szymanowskiego. Nagrała wszystkie utwory na fortepian solo Grażyny Bacewicz. Wielu kompozytorów dedykowało jej swoje dzieła. Artystka koncertuje w całej Europie, od 2002 r. także w Stanach Zjednoczonych i Japonii.
jw/jg